Dr. Levent Altunay Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği
  • 0 Yorum
  • 2019-11-12
  •  

Anne Sütü Sarılığı

MİADINDA DOĞAN BEBEKLERDE 14 GÜN, PREMATÜR BEBEKLERDE 21 GÜNÜ GEÇEN SARILIĞA UZAMIŞ SARILIK DENİR. NEDENLERİNDEN BİRİSİ DE ANNE SÜTÜ SARILIĞIDIR. 
ANNE SÜTÜ SARILIĞI
1. Erken Başlangıçlı Anne Sütü Sarılığı
Doğumdan hemen sonra anne sütünün tam gelmemesi veya bebeğin tam olarak emmemesi nedeniyle olur (Yetersiz Anne Sütü ile Beslenme Sarılığı da denir). Doğumdan sonra iyi beslenemeyen bebekte bilirubin (Bilirubin: bebekte sarılığa neden olan maddedir) maddesinin karaciğer-bağırsak dönüşümü artar ve sarılık ortaya çıkar.
Anneye bağlı nedenler: -Uygun emzirme tekniğinin bilinmemesi
-Çatlak meme başı
-Yorgunluk, halsizlik
Bebeğe bağlı nedenler: Yetersiz emme veya emmeme
 
Anne emzirme konusunda deneyimli ve bebek iyi emiyor olsa bile doğumdan sonraki ilk 24-48 saatte kolostrumun az olması nedeniyle yetersiz beslenme olabilmektedir.
2. Geç Anne Sütü Sarılığı
Doğumdan sonraki 3-5. günlerde ortaya çıkar, 3. aya kadar sürebilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin %10-%30’nda görülebilir.
Tipik olarak sarılık yavaş yavaş yükselir, 2. haftada 10 mg/dL düzeyine gelir, 1. aydan itibaren yavaş yavaş düşer ve 3. aydan itibaren tamamen kaybolur. 
Nedenleri: *Beta-glukronidaz
      *Pregnan-3α,20β-diol          Kolostrumda yüksek oranda bulunması nedeniyle
      *Serbest yağ asitleri
      *Genetik
 
Anne sütü sarılığında bebekte hemoliz bulgusu yoktur, bebek hasta görünümlü değildir, kilo alımı iyi, barsak fonksiyonları normaldir. 
 
TEDAVİ: ANNE SÜTÜ SARILIĞINI TEDAVİ ETMEK İÇİN 
***SAKIN ANNE SÜTÜNÜ KESMEYİN!!!
 
PEKİ TEDAVİSİ NEDİR O ZAMAN!!!           
 
 
 
TABİKİ DAHA FAZLA ANNE SÜTÜ!