Dr. Levent Altunay Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği
  • 0 Yorum
  • 2019-11-12
  •  

Yabancı Cisim Aspirasyonu

Solunum sisteminde yabancı cisim aspirasyonu (yabancı cismin soluk borusuna kaçması) ciddi sonuçlara, sakatlık ve ölüme neden olabilir. Çoğu zaman tanısı zor bir durumdur. Bu nedenle bazen astım veya tekrarlayan akciğer enfeksiyonu nedeni ile tedavi edilir, bu da tanının gecikmesine ve granülom (yara dokusu) oluşmasına neden olur. Genellikle yemek yedirme esnasında öksürük olması (genize kaçtı dediğimiz durum), öksürüğün uzun süreli olması, sonrasında hırıltılar oluşması durumunda akla gelmesi gerekir. Hikâyede tipik olan ‘’Aniden gelişen öksürüklerin olması’’dır. Anamnezde mutlaka beslenme sırasında ‘’genize kaçma’’ hikayesi veya ‘’küçük parçalı oyuncak veya ağızda hiç gördünüz mü? diye sorgulanır.

Yabancı cisim aspirasyonu 1 yaş altında daha nadir olmakla birlikte genellikle 3 yaş altındaki çocuklarda görülür. Yabancı cisimler genellikle sağ bronş ve dallarına kaçarken her iki bronşa da kaçabilir. Sıklıkla ayçiçek kabuğu, fındık, fıstık, oyuncak parçaları aspire edilir.

Çoğu zaman bronşit/astım veya tekrarlayan akciğer enfeksiyonu olarak tedaviler verilir. Çok sık zatüre veya tekrarlayan bronşit olan çocukta akla gelmelidir.

Yabancı cisim aspirasyonu olan çocuklarda genellikle rastlanan fizik muayene bulguları öksürük ve tutulan akciğerde solunum seslerinin azalmasıdır. Fizik muayene ve radyolojik görüntüleme normal olabilir. Bu nedenle yabancı cisim aspirasyonu şüpheli çocuklar, bronkoskopi yapılmak üzere uygun merkeze gönderilmelidir. Yabancı cisim aspirasyonu tedavi edilmezse ciddi sekel, tekrarlayan akciğer enfeksiyonu ve ölüme neden olabilir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir.

***Lütfen ebeveynler olarak dikkatli olalım, çünkü onlar bizim çocuklarımız…