Astım

Çocuklarda Astım

Çocuklarda Astım Belirtileri

Öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes almada zorluk.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ataklar olur.

Tekrarlayıcıdır ve bronş gevşetici ilaçlarla şikayetlerin düzelir.

Sigara dumanı, küf/rutubet, kimyasal kokular ve hava kirliliği de sebepler arasında.

Çocukluk çağında astımın %90 oranında alerjik kökenli olduğu bilinmektedir.

Alerji-Astım genetik bir hastalıktır. Anne ya da babada alerji-astım olması durumunda çocukta hastalık olma ihtimali artar.

Yıl boyu maruz kalınan ev tozu akarı, küf mantarları veya kedi, köpek gibi hayvan tüyleri gibi, alerji yapıcı maddeler bronşlarda alerjik bir reaksiyona neden olur.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çocuklarda Astım Tanısı

En değerli tanı aracı öyküdür. Öksürük, hırıltı ve / veya nefes darlığı belirtilerinin gece kötüleşmesi şiddetle astımı düşündürür.

Yattıktan sonra veya sabaha karşı yaklaşık 30 dakika süreyle devam eden ve bronş genişletici ilaçlara olumlu yanıt veren öksürük aksi ispat edilene kadar astım kabul edilmelidir.

Çocuklarda Alerji Teşhisi

Alerjinin hangi maddeye karşı geliştiğinin saptanmasında alerji deri testleri kullanılır.

Alerji deri testi uygulamasının mümkün olmadığı, 3 yaş altı çocuklar, yaygın alerjik egzaması olan hastalar, anti-histaminik içeren ilaç kullanmakta olanlar, kanda bakılan alerji testleri yapılır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çocuklarda Astım Tedavisi

Tedavide ilk olarak alerjimizin olduğu maddeden uzak durmaktır. Uygun çevre önlemleri ile hastalık belirtilerinin ve bronşlardaki aşırı duyarlılığın belirgin derecede azalması mümkündür.
Çevre önlemlerinin yeterli olmadığı hastalarda ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavide rahatlatıcı tedavi (atak tedavisi) ve koruyucu tedavi (alerjik iltihabın yarattığı aşırı bronş duyarlılığını azaltan “kontrol edici ilaçlar”) olarak ikiye ayrılır.

Alerji Aşıları (İmmünoterapi)

 “İğne Aşı” ve “Dil Altı Damla Aşı ” şeklinde uygulanabilen aşı tedavileri mevcuttur. Alerjisi olan tüm çocuk astım hastalarının çocuk alerjisinde uzmanlaşmış bir çocuk doktoru tarafından aşı tedavisine uygun olup olmadıklarının değerlendirilmesi gerekir.